wyszukiwanie zaawansowane
» » Skąd się wzięły maskotki pluszowe i jaka jest ich historia ?

Kategorie

Skąd się wzięły maskotki pluszowe i jaka jest ich historia ?

Data dodania: 07-04-2017Wyświetleń: 112

Maskotki są uwielbiane przez każde dziecko.


Historia pluszowego misia ma kilka wersji. W pierwszej sięga aż do XIX wieku. Pierwszą autorką tejże zabawki była Margarete Steiff. Kobieta ta została sparaliżowana na skutek choroby Heinego-Medina. Dla zabicia czasu szyła przeróżne pluszowe zwierzątka.

pluszaki disneya
Jej siostrzeniec zainspirowany pasją cioci wpadł na genialny pomysł. Ulepszył konstrukcję pluszaków i w 1880 roku założył firmę zajmującą się produkcją tychże zabawek. Znajdowała się ona w Giengen an der Brenz. W 1903 roku pluszowe misie wystawiono na targach w Lipsku. Zrobiły one furorę! Szczególnym uznaniem cieszyły się wśród Amerykanów i wówczas powędrowało do Stanów Zjednoczonych aż 3 tysiące egzemplarzy. Firma siostrzeńca Margarete Steiff działa do dziś.

Warto jeszcze przytoczyć inną historię powstania pluszaków. Tym razem akcja dzieje się w 1902 roku. Ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor „Teddy” Roosevelt polował razem z innymi mężczyznami. W pewnym momencie jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiedzia. Z polecenia prezydenta uwolniono tego niedźwiadka. Całą sytuację ukazał na rysunku Clifford Berryman. Dzieło to zyskało dużą popularność po publikacji w gazecie The Washington Post i stało się przełomem w życiu sklepikarza z Brooklynu Morrisa Mitchoma. Zainspirowany rysunkiem Morris postanowił wyprodukować pluszowe niedźwiadki, które zostały nazwane Teddy. Warto zaznaczyć, że zgodę na te nazwę wyraził sam prezydent USA.
Maskotki Minecraft

Dziś rynek jest zasypany ogromem przeróżnych maskotek. Od 2002 roku 25 listopada jest dniem, w którym obchodzimy  Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z okazji tego święta są organizowane rozmaite imprezy, na których czyta się wiersze związane z misiami, oprócz tego są zabawy, a nawet konkursy dotyczące wiedzy o niedźwiedziach i mnóstwo innych. Trzeba zaznaczyć, że wiele maskotek związanych jest z bohaterami z filmów animowanych, bądź książek. Dużą furorą cieszą się Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, czy Miś Paddington orazmaskotki z bajek. Ten pierwszy został stworzony w dziele literackim przez Alana Alexandra Milne'a w 1926 roku. Jak widać pluszowe misie są nieśmiertelne i sprawdzają się w każdej dekadzie. 
Przejdź do strony głównej