Jak co roku, zwyczaje związane z Halloween mogą wzbudzać w Polsce drobne spory. Warto się jednak zastanowić, na ile przyjęło się ono w naszym kraju, a co ważniejsze – czy tak bardzo koliduje z rodzimą kulturą jak przedstawiają to niektórzy?
PRZESZŁOŚĆ HALLOWEEN
Całość zwyczajów wywodzi się najprawdopodobniej z czasów przedchrześcijańskich, kiedy to ludy pogańskie w jesiennym okresie szczególnie dbały o swoich zmarłych poprzez składanie im na grobach jakichś przedmiotów lub regularne donoszenie pożywienia. Wystarczy przywołać chociażby podobną słowiańską tradycję Dziadów, którą opisał poeta Adam Mickiewicz.
Do Stanów Zjednoczonych ta tradycja musiała przywędrować razem z imigrantami. Z upływem lat uległa ona kolejnym modyfikacjom oraz innowacjom, aż do chwili obecnej, gdzie została silnie skomercjalizowana pod nazwą Halloween. Sama nazwa jest przekształceniem frazy „All Hallows' Eve”, oznaczającej Wigilię Wszystkich Świętych.

TRADYCJE HALLOWEEN W DRODZE DO POLSKI
Wyżłobiona dynia z otworami i świecą w środku stała się symbolem tego święta. Wynika to zapewne z końca zbiorów gromadzonych przed zimą. Wśród amerykańskich osadników była jednym z najchętniej uprawianych warzyw. Z czasem doszedł zwyczaj przebierania się dzieci za różne upiory i chodzenia od domu do domu z żądaniem „cukierek albo psikus!”.
Zmiana systemowa w Polsce spowodowała, że w latach 90-tych zachodnia kultura szybko napływała do kraju. Wśród niej znalazło się oczywiście Halloween. Pierwsze próby obchodzenia tego święta spotykały się z ostrym sprzeciwem polskiego Kościoła, który argumentował to „pogaństwem” czy „szatańskimi zwyczajami” zagrażającymi naszym tradycjom Wszystkich Świętych.

HALLOWEEN W KULTURZE MASOWEJ I POLSCE
Przez te wszystkie dziesięciolecia, kiedy spopularyzowały się środki masowego przekazu takie jak radio, telewizja czy internet, powstała ogromna liczba produkcji filmowych i innych dzieł nawiązujących do tematyki Halloween. Można powiedzieć, że solidnie ugruntowały te zwyczaje, a jednocześnie wzmocniły rynek, na którym dostępnych jest wiele zabawek, kostiumów, dekoracji i sporo innych rzeczy dla świętujących ten dzień osób.
W Polsce na razie nie widać aż takiego zaangażowania. Wpływa na to nie tylko światopogląd, ale zwykła pogoda. Jesienne dni i wieczory są przeważnie zimne i deszczowe, co na pewno nie zachęca do radosnego wędrowania po domach. Jednak coraz częściej, nawet w mniejszych miejscowościach, spotyka się małe grupki przebranych dzieci, a także przystrojone domy. W końcu Halloween, przypadające na 31 października, wcale nie przeszkadza w odwiedzaniu grobów 1 listopada na Wszystkich Świętych.
Zapraszamy do sklepu po gadżety w postaci balonów w kształcie dyni. W paczce znajdują 4 dynie.
Kliknij tutaj : https://www.kochamzabawki.eu/dynia-balon-na-halloween-led-p-6330.html